بیوگرافی تئو آنجلوپولوس

3 سال پیش
بیوگرافی تئو آنجلوپولوس
Rate this post

بیوگرافی تئو آنجلوپولوس به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

«تئودورس تئو آنجلوپولوس» (زاده‌ی ۲۷ آوریل ۱۹۳۵ مصادف با ۶ اردیبهشت ۱۳۱۴) یک فیلم ساز، فیلم نامه نویس و تهیه کننده‌ی یونانی بود. او یکی از مورد احترام ترین و بهترین کارگردانان است که جوایز بسیاری دریافت کرده است. او توانست از سال ۱۹۷۵ به بعد سینمای یونان را به طور کلی تسخیر کرده و آن را دگرگون کند. آنجلوپولوس یکی از تأثیرگذارترین فیلم سازان در جهان به حساب می‌آید. او ساخت فیلم را از سال ۱۹۶۷ شروع کرد و در دهه‌ی ۷۰ میلادی مجموعه فیلمی درباره‌ی شرایط سیاسی در یونان مدرن تولید کرد.

زندگینامه تئو آنجلوپولوس

بیوگرافی تئو آنجلوپولوس

فعالیت هنری

فیلم ساز معروف، «مارتین اسکورسیزی»، آثار آنجلوپولوس را شاهکار توصیف کرده است. در آثار او ویژگی‌هایی مانند حرکات کوچک، تغییر جزئی در فاصله‌ی دوربین، برداشت‌های بلند و صحنه‌های پیچیده اما به دقت طراحی شده، مشاهده می‌شود. روش سینمایی آنجلوپولوس به علت همین ویژگی‌های “هیپنوتیزم کننده” و “فراگیرنده” توصیف شده‌اند.

در سال ۱۹۹۸ یکی از آثار او به نام Eternity and a Day توانست در پنجاه و یکمین فستیوال فیلم کن جایزه‌ی Palme d’Or را دریافت کند. به طور کلی فیلم‌های او در بسیاری از فستیوال‌های فیلم معتبر در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است.

زندگی

تئو آنجلوپولوس در سال ۱۹۳۵ در آتن یونان چشم به جهان گشود. هنگامی که او ۹ سال داشت پدرش به گروگان گرفته شد و بعد از مدتی بازگردانده شد. او گفته است که غیاب پدرش و تلاش برای پیدا کردن او در میان اجساد انسان‌ها تأثیر عمیقی بر نحوه‌ی فیلم برداری او داشته است. او در دانشگاه ملی آتن به تحسین در رشته‌ی حقوق پرداخت. بعد از انجام خدمت سربازی او به پاریس رفت تا در دانشگاه سوربن به تحصیل بپردازد. مدتی بعد او از این دانشگاه استعفا داد و در مدرسه‌ی فیلم IDHEC در فرانسه به تحصیل پرداخت. بعد از فارغ التحصیلی از این دانشگاه او به یونان بازگشت و به عنوان خبرنگار و منتقد فیلم به فعالیت پرداخت.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی محسن نامجو

آنجلوپولوس بعد از کودتای سال ۱۹۶۷ در یونان به فیلم سازی روی آورد. در این کودتا ارتش یونان توانست کنترل کشور را به دست بگیرد و حکومتی به نام رژیم کلنل‌ها در یونان به وجود آمد. او اولم فیلم کوتاه خود را در سال ۱۹۶۸ ساخت اما در دهه‌ی ۷۰ شروع به ساخت مجموعه‌ای از فیلم‌های بلند کرد که موضوعاتشان درباره‌ی شرایط سیاسی یونان در آن زمان بودند. از جمله‌ی این آثار می‌توان به Days of ’۳۶ (محصول ۱۹۷۲)، The Travelling Players (محصول ۱۹۷۵) و The Hunters (محصول ۱۹۷۷) اشاره کرد. در سال ۱۹۷۸ او به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران بیست و هشتمین فستیوال بین‌المللی فیلم برلین انتخاب شد.

فیلم سازی

آنجلوپولوس به خاطر سبک خاص خود در فیلم سازی توانست به سرعت مورد توجه واقع شود و از سوی بسیاری تحسین شود. این شیوه‌ی خاص فیلم سازی شامل روایت داستان به صورت آهسته و قسمت قسمت و همچنین برداشت‌های بسیار بلند می‌باشد. به عنوان مثال فیلم The Travelling Players با این که یک فیلم چهار ساعته است اما کلاً از ۸۰ برداشت تشکیل شده است. این برداشت‌های بلند اکثراً صحنه‌های پیچیده‌ای وجود دارد که با دقت زیادی طرح ریزی شده‌اند و در آن‌ها بازیگران زیادی وجود دارد.

او معمولاً با افراد ثابتی در ساخت فیلم‌هایش همکاری می‌کرد، مثلاً همیشه فیلم بردار، فیلم نامه نویس و نوازنده فیلم‌هایش افراد ثابتی بودند. یکی از موضوعاتی که به ندرت در فیلم‌های آنجلوپولوس به آن پرداخته شده است موضوع مهاجرت می‌باشد؛ دوری از وطن برای مدتی و بازگشت به آن. او همچنین به تاریخ قرن بیستم یونان نیز علاقه دارد و این موضوع نیز در آثارش به وفور مشاهده می‌شود. دو منتقد فیلم بریتانیایی به نام‌های «درک ملکوم» و «دیوید تامسون» آنجلوپولوس را یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان جهان خوانده‌اند.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی چنینگ تیتوم
اورسون ولز

منتقدان برای مدت زیادی دوست داشتند بدانند که شیوه‌ی فیلم سازی خاص او چگونه به وجود آمده است. آنجلوپولوس در یکی از مصاحبه‌هایش درباره‌ی این موضوع توضیح داده است: “تنها کسانی که می‌توانم به طور خاص از آن‌ها به عنوان منبع الهام یاد کنم «اورسون ولز» به خاطر استفاده از پلان-سکانس و تمرکز عمیقش و همچنین «میزوگوچی» به خاطر استفاده‌اش از فضای خارج از دوربین می‌باشد.”

آنجلوپولوس همچنین از چندین دانشگاه در سراسر جهام مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان از دانشگاه libre de Bruxelles در بلژیک در سال ۱۹۹۵، دانشگاه Paris West University Nanterre La Défense در فرانسه، دانشگاه اسکس در بریتانیا در سال ۲۰۰۱، دانشگاه مسیدونیای غربی در یونان در سال ۲۰۰۸ و همچنین دانشگاه آگین در یونان در سال ۲۰۰۹ نام برد.

مرگ

آنجلوپولوس در تاریخ ۲۴ ژانویه‌ی ۲۰۱۲ دار فانی را وداع گفت. او بر اثر یک حادثه‌ی تصادف، در حالی که در حال ساخت فیلم The Other Sea in Athens بود جان خود را از دست داد. این حادثه در سن ۷۶ سالگی آنجلوپولوس، هنگامی که او قصد داشت از یک جاده‌ی شلوغ عبور کند، رخ داد و یک افسر پلیس با موتور سیکلت به او اصابت کرد. او سریعاً به بیمارستان منتقل شد و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفت اما شدت جراحات به حدی بودند که او چند ساعت بیشتر دوام نیاورد. او قبل از مرگ هم حداقل از یک حمله‌ی قلبی رنج برده بود.

نام کامل
Theodoros Angelopoulos
تاریخ تولد
April 27, 1935
تاریخ مرگ
January 24, 2012
سن
۷۶ سال
حرفه
کارگردان

مطلب مرتبط:  بیوگرافی دونگ یو زو
عکس های اینستاگرامی بیوگرافی تئو آنجلوپولوس
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه