بیوگرافی دایان کوریس

4 سال پیش
بیوگرافی دایان کوریس
Rate this post

بیوگرافی دایان کوریس به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 دایان کوریس یک بازیگر و فیلمساز فرانسوی می باشد. بسیاری از فیلم هایی که او کارگردانی کرده است در ژانر نیمه-اتوبیوگرافی می باشد. او که در دوران کودکی اسیب های زیادی دید، از همین موضوع برای ساخت فیلم هایش استفاده می کرد.

زندگینامه دایان کوریس

بیوگرافی دایان کوریس

فعالیت هنری

کوریس در تاریخ ۳ دسامبر سال ۱۹۴۸ در لیون فرانسه به دنیا آمد. والدینش اصالتی روسی و یهودی داشتند و وقتی او بچه بود از یکدیگر جدا شدند. او همانند بسیاری از شخصیت های فیلم هایش رابطه ای متفاوت با والدینش داشت و آسیب های دوران کودکی اش موضوع بسیاری از فیلم هایش بود.

بعد از جدایی والدینش از یکدیگر در سال ۱۹۵۴، وی با مادرش زندگی می کرد. او یکبار برای رسیدن به پدرش در سن ۱۶ سالگی دست به فرار نیز زد. در دوران نوجوانی، او عضوی از جنبش دانشجویی-کارگری مه ۱۹۶۸ فرانسه بود. او اولین بار پس آشنایی با شریک و همکارش الکساندر آرکادی و در سن ۱۵ سالگی روی به فیلمسازی آورد. آنها در دهه ۱۹۶۰ با یکدیگر نامزد کردند و دو شرکت تولیدی فیلم نیز تاسیس کردند. فرزند آنها به نام یاشا نیز در سال ۱۹۹۱ به دنیا آمد. یاشا بعدها یک نویسنده شد که تحت نام مستعار ساشا اسپرلینگ کار می کند.

کوریس بازیگری را با کمپانی متعلق به جان لوئیس بارالت آغاز کرد. او در تئاتر، سینما و تلویزیون به مدت ۸ سال بازی کرد، اما احساس کرد که نمیتواند خود را تحت فشار و کنترل یک کارگردان با عقاید مخالف خودش داشته باشد. به همین دلیل تغییر مسیر داد و به فیلمسازی و نویسندگی روی آورد. او با حمایت مالی دولت، اولین فیلمش را به نام سودای نعنایی(۱۹۷۷) کارگردانی کرد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آرتور پن
کوکتل مولوتوف

این فیلم اتوبیوگرافی موفق شد جایزه لوئیس دلوک فرانسه را برنده شود. داستان این فیلم در یک دبیرستان به نام لایس جولز فری در پاریس اتفاق می افتد درباره دو خواهر ۱۳ و ۱۵ ساله یهودی می باشد که والدنشان از یکدیگر جدا شده اند و با مادرشان زندگی می کننند. داستان این فیلم که شباهت بسیاری به زندگی خودش داشت درباره روابط بین این دوخواهر می باشد. کوکتل مولوتوف(۱۹۸۰) و صاعقه(۱۹۸۳) دیگر فیلم های او می باشد که تم اصلی آن طلاق می باشد.

کوریس اولین فیلم انگلیسی زبان خود را در سال ۱۹۸۷ کارگردانی کرد. نام این فیلم یک مرد عاشق(۱۹۸۷) نام داشت که توانست وارد فستیوال فیلم کن همان سال گردد. در پایان این فیلم شخصیت فیلم دست از بازیگری بر میدارد و به نویسندگی می پردازد که به نوعی از زندگی واقعی کوریس برداشت شده بود. زندگی همین است(۱۹۹۰) نیز فیلمی درام به نویسندگی و کارگردانی کوریس می باشد. همانند فیلم های قبلی او، تم فیلم درباره طلاق و اثار بعد از آن می باشد.راوی فیلم که یک دختر ۱۳ ساله می باشد، داستان این فیلم را که در تابستان سال ۱۹۵۸ در ساحلی در لا بول-اسکوبلاک فرانسه اتفاق می افتد، و از خاطراتش می باشد، روایت می کند. عشق پس از عشق(۱۹۹۴) و شش شب(۱۹۹۴) نیز دیگر فیلم های او هستند که روابط بین دو خواهر بالغ را بررسی می کند.

وی همچنین فیلم کودکان کشور(۱۹۹۹) را که بر اساس داستان واقعی عشقی پرآشوب بین دو سمبل قرن نوزدهم فرانسه، رمان نویس جورجی سند با بازی ژولیت بینوش و شاعر آلفرد دی ماست با بازی بنویت ماگیمل می باشد. این فیلم در چندین فستیوال بزرگ ماندد فستیوال فیلم کن، تورنتو، مسکو، بوداپست و دابلین اکران شد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی آنا تورو
ساگان

از دیگر فیلم های این کارگردان فیلمی زندگینامه ای به نام ساگان(۲۰۰۸) می باشد که درباره رمان نویس و نمایشنامه نویس فرانسوی، فرانسواز ساگان می باشد که یکی از نویسندگان موج نو فرانسه بود که به‌عنوان نماد طغیان جوانان در پاریس بعد از جنگ دوم و شکوفایی عصر اگزیستانسیالیسم توصیف شد، پیر پالماد بازیگر و کمدین فرانسوی، جیکویز کازوت رقاص و فردی مشهور می باشد. این فیلم نامزد چندین جایزه سزار از جمله بهترین هنرپیشه نقش اصلی و نقش مکمل زن و بهترین طراحی لباس گردید.

اگرچه فعالیت کوریس به عنوان یک فیلمساز در دهه ۱۹۸۰ میلادی باعث شد فیلمسازان زن بیشتری به ساختن فیلم روی آورند، اما موفقیت تجاری فیلم هایش مدیون این موضوع بود که بسیاری از منتقدین نظریهٔ مؤلف را در فیلم های او نسبت دادند. در فیلم‌سازی، نظریه مؤلف دیدگاهی انتقادی است که هنگام محک زدن آثار یک کارگردان جایگاه ویژه‌ای برای سبک و خلاقیت وی قائل می‌شود.

برخی دیگر از منتقدین نیز فیلم های او را سنتی، آراسته شده توصیف کردند که نمی تواند وضع فعلی سینما را به چالش بکشد. به علاوه رویکردی دوگانه به مسئله ط‌رفداری‌ اززنان‌ و فمینیسم و خلاف روند عادی کارگردانان زن و سینمای زنان باعث گردید با فقدان توجه جامعه زنان مواجه گردد. او در اکثر فیلم هایش از داستان زندگی واقعی خودش استفاده کرد که شامل کاراکترهایی است که در موقعیت های دوران کودکی و بزرگسالی خودش قرار می گیرند و معمولا یک صدای زن آن را روایت می کند.

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۴۸ (سن ۷۱ سال)، لیون، فرانسه
همسر:

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ایزابلا اسکروپو

Alexandre Arcady
کودکان:

ساشا اسپرلینگ
کتاب‌ها:

For a Woman
جوایز:

Louis Delluc Prize for Best Film

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی دایان کوریس
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه