بیوگرافی فرانسیس جیکوب

3 سال پیش
Rate this post

بیوگرافی فرانسیس جیکوب به همراه داستان زندگی شخصی و عکس های اینستاگرامی

 ۱۹ آوریل سال ۲۰۱۳ میلادی، درست ۴ سال پیش در چنین روزی فرانسیس جیکوب زیست‌شیمیدان سرشناس فرانسوی از دنیا رفت.

زندگینامه فرانسیس جیکوب

بیوگرافی فرانسیس جیکوب

زندگی شخصی

فرانسیس جیکوب در تاریخ ۱۷ ژوئن سال ۱۹۲۰ در شهر نانس فرانسه متولد شد. او به خاطر کنجکاوی فراوان و هوش سرشاری که داشت، توانست خواندن را در سنین بسیار کم فراگیرد و شروع به مطالعه‌ی کتاب‌های مختلف کند. پدربزرگ فرانسیس جیکوب یک ژنرال ارتشی بود که تأثیر بسیار زیادی بر او داشت و نقش الگو را برای وی در دوران کودکی ایفا می‌کرد. فرانسیس در آغاز به ریاضیات و فیزیک علاقه فراوان داشت و آینده خود را در این رشته‌ها متصور بود؛ اما قبل از ورود به دانشگاه این فرصت را پیدا کرد تا یک عمل جراحی را از نزدیک مشاهده کند. تجربه مشاهده جراحی باعث شد مسیر زندگی فرانسیس جیکوب تغییر کند و به علوم تجربی علاقه پیدا کند و وارد مدرسه پزشکی شود.

در خلال حمله آلمان نازی به فرانسه در شرایطی که دانشجوی سال دوم پزشکی بود و بعد از اشغال فرانسه، به انگلستان رفت و در آنجا در جبهه مقاومت مشغول به فعالیت شد. سال ۱۹۴۴ و در خلال بمباران‌های آلمان نازی مجروح شد. بعد از پایان جنگ به فرانسه بازگشت و بعد از درمان، تحصیلات خود را در دانشکده‌ی پزشکی از سر گرفت. در آن دوران فرانسیس جیکوب شروع به تحقیق در خصوص تریتروسین کرد که نوعی آنتی‌بیوتیک بود. تحقیقات در خصوص باکتری‌ها باعث شد تا به علم زیست‌شیمی علاقه‌مند شود و ادامه‌ی تحصیلات خود را در این حوزه ادامه دهد.

مطلب مرتبط:  بیوگرافی ایدا لاولیس
کنترل آنزیم‌ها

سال ۱۹۶۱ دکتر فرانسیس جیکوب به همراه ژاک مونو ایده کنترل آنزیم‌ها درون سلول را مطرح کردند که این ایده یک تحول بزرگ در علم ژنتیک و زیست رشد موجودات زنده به وجود آورد و باعث شد اهمیت مولکول DNA به‌عنوان پیچیده‌ترین مولکول شناخته‌شده بیشتر برای دانشمندان آشکار شود. مولکول DNA یا دئوکسی‌ ریبو نوکلئیک‌ اسید، نوعی اسید نوکلئیک حاوی دستورالعمل‌های ژنتیکی است که برای کارکرد و توسعه بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکتر فرانسیس جیکوب به همراه ژاک مونو دیگر زیست‌شیمیدان فرانسوی در سال ۱۹۶۵ به خاطر همین کشف مفتخر به دریافت جایزه نوبل پزشکی شدند.

دکتر فرانسیس جیکوب در تاریخ ۱۰ آوریل سال ۲۰۱۳ میلادی در سن ۹۲ سالگی دیده از جهان فروبست.

این مطلب در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ به‌روزرسانی شده است.

عکس های اینستاگرامی بیوگرافی فرانسیس جیکوب
Rate this post
0
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه